Fandomok


Sherlock BBC

Egyszer volt, hol nem volt, élt egy Sir Arthur Conan Doyle nevezetű bácsi, aki minden akarata ellenére megalkotta az irodalom egyik legjelentősebb alakját, a világ egyetlen tanácsadó detektívjét, Sherlock Holmest. A tisztelt író úr, ugyanis hiába ugrasztotta le egy vizesésbe, a felháborodott rajongók a visszatérését követelték. Sherlock Holmes hát feltámadt hallottaiból és egyenesen átavanzsált a halhatatlanok közé, a hűséges John Watsonnal, örök ellenfelével James Moriartyval, a Brit Kormánnyal, vagyis a bátyjával Mycroft Holmessal, a derék Lestrade felügyelővel és az elmaradhatatlan házinénivel Mrs. Hudsonnal karöltve. A korral haladva a könyvek lapjairól felkerültek a tévék képernyőjére is, (no meg a színpadra), jobbnál jobb szereposztásokban és feldolgozásokban. Aztán egy nap, Steven Moffat és Mark Gatiss gondolt egy nagyot és a modern Angliába helyezte a jól ismert karaktereket. Sherlock Holmes fiáker helyett taxiban utazik, sürgöny helyett SMS-t ír, és a hajléktalanhálózat a szeme és a füle az utcán. Ami pedig még jobb, zseniálisabb és merészebb, hogy a novellákban szereplő ügyek nem, vagy alig szerepelnek, esetleg megváltoztatva, de mindezt hozzáértően, piszok és aljas módon lehengerlően teszi.
Benedict Cumberbatch, mint Sherlock Holmes felejthetetlen alakítást nyújt, és csak úgy dobálják hozzá a szerepeket. Ahogy Martin Freemanhoz is, akit John Watsonként láthatunk viszont, és amit ezek keten művelnek, a csatolt részekkel együtt, hogy ilyen rondán fejezzem ki magam, az bőven megéri a kilencven percet epizódonként. Aki előnyben részesíti a sötét oldalt, nyugodtan kibújhat a bőréből, mert Andrew Scott elsőosztályúan személyesíti meg James Moriartyt.
A rajongóknak nincs könnyű dolga, mert az író/rendezőstáb szeret éveket várni egy-egy évad között, hogy addig véresre rágjuk a körmünket a cliffhanger miatt, amit m i n d i g megkapunk az arcunkba. De ha végre megjön, még a fanservicet se bánjuk, mert Sherlockból soha, semmikor, semennyi nem elég.


Supernatural

Az a hecc, hogy ebbe a sorozatba úgy kezdtem bele, hogy egy rakat ficet elolvastam, és már tudni akartam, hogy ki, merre, miért és persze hány méter. Úgyhogy fogtam magam, némi szokásos hezitálás után elindítottam, és minden világossá vált. A zene fogott meg, mert aki AC/DC-t hallgat rossz ember nem lehet, meg aztán van ez a horroros beütése, ami csak hab a tortán, hiszen úgyis vidáman integetnek a polcomról a Stephen king könyvek. A sztori egyszerűen, ám korántsem unalmas indul. A Winchester tesóknak elég a plafonon az anyjuk, mint kiderül, egy démon miatt, így hát az apjuk neveli fel őket vadásznak, majd eltűnik a balfenéken. Sam a fiatalabb szeretne normális életet, tehát nem szörnyek után rohangálni Amerikában, ám Dean, az idősebb mégis belerángatja, mert hát ő a családja, és ugyan segítsen már neki megtalálni azt a démont, aki elintézte az édesanyjukat.
A sorozat eleddig kilenc évados és a kilenc évadban nem spórolnak a szörnyekkel, vérrel, szenvedéssel, és sanos a karakterek megölésével majd visszahozásával. Mondjuk könnyen vannak, hiszen ez egy misztikus sorozat és hál'Istennek a szörnyek nem csak vérfarkasok, meg vámpírok, hanem többek között, wendigok, pogány istenek, tündérek, vetélák, szóval úgy nagyjából minden, ami mitológia. No meg démonok.
És angyalok, akik közé Castiel is tartozik.
A horror kedvelőinek, a misztikaimádóknak, meg úgy általában a sorozatok kedvelőinek mélyen ajánlom, azzal a jótanáccsal, hogy készítsetek be zsebkendőt, mert nem kímélik a szívünket.


Doctor Who

Mindenki elgondolkodott már azon, hogy jó lenne összepakolni egy hátizsákba és bejárni nemcsak a teret, de az időt is. Nos, a Doktor, aki történetesen egy Idő Lord, méghozzá az utolsó Idő Lord, pontosan ez tette. Azt nem tudom, hogy volt-e nála hátizsák, de szónikus csavarhúzó egész biztosan, elkötött egy TARDIS-t, vagy a TARDIS lopta el őt, és nekivágott a Világegyetemnek. Ehhez képest feltünően gyakran bukkan fel a Földön, és menti meg az emberiséget. Hogy ne unatkozzon, magával cipel, hol egy embert, hol egy másik faj tagját, vagy egy robotkutyát.
Mindezt ötven éve teszi már, kisebb-nagyobb szünetekkel, és a józan ész szerint unalmasnak kéne lennie, hiszen a főellenségek, a dalekok (repülő borsszórók), meg a cyberek, tucatnál jóval többször bukkannak fel, de nem az. Egy cseppet sem, bár az epizódok szinvonala, a változatos személyű szerzők miatt, itt-ott hullámzó, de ettől függetlenül újra és újra elvarázsol, magával ragad, elringat, megríkat, ahogy azt egy tündérmesének illik, még akkor is sci-finek van álcázva.
Ami még érdekesebbé teszi, hogy a Doktor nem vész el, csak átalakul.
Mikor halálos sebet kap, vagy életveszélyes állapotba kerül, fricskát mutat a tikkelő szemöldökű halálnak és regenerálódik. Új személyiség, új arc, új ruha, de mégis ő marad a Doktor. A tizenkét regeneráció közül pedig biztos akad olyan, akivel te is szivesen utaznál egyet a kék, rendörségi vészhívó fülékben, ami belül sokkal nagyobb, mint kívül.


Avengers

Az északi mitológia találkozása a hálivúdi filmiparral.
Nyugodtan szánj rá egy unalmas délutánt, készítsd be a popcornt, üdítőt, rágcsát és hagyd, hogy megvegyen magának kilóra. Mert megvesz, ebben egészen biztos lehetsz, főleg ha szereted a szuperhősöket, a pörgős akciókat és dumákat, no meg némi mágiát.
A sztori egyszerű akár a faék, a megalomán isten, jelen esetben Loki (aki amúgy jégóriás és zaklatott lelkiállapotú) le akarja igázni a világot a Tesseract meg a chituri nép segítségével. A jófiúk meg, természetesen, megakadályozzák.
Loki meg bár jött, látott és elbukott, mégis hatalmas rajongótáborra tett szert, mert nemcsak Tom Hiddleston parádés játéka miatt, hanem mert gyönyörűen fel van építve a karakter. Igaz, engem már azzal is lenyügözött, hogy nem a görög mitológia csontig rágott alakjainak egyike. Azért a többiek se panaszkodhatnak, mindegyikük pont annyi és pont ott, ahol kell, kivéve Amerika kapitányt, akit nem bírok komolyan venni a zászlós, passzentos pizsijében, meg a kivülre felvett alsógatyájával.
Nem is üzném-fűzném tovább, magáért beszél az egész film.


Good Omnes (Elveszett próféciák)



Neil Gaiman és Terry Pratchett ügyeletes félistenek közös munkájának letehetetlen gyümölcse ez a könyv, és szivem szerint mindenkivel elolvastatnám legalább egyszer. Hihetetlen humorral átszőtt, gyengéden figyelmeztető fricskákkal megtüzdelt, valósághűen görbe tükör, amin minden eröltettség nélkül jót tudunk mosolyogni. Ez, nomeg a frappáns és zokogtatóan zseniális történet, és a felejthetetlen karakterek teszik olyan ellenállhatatlanul egyedivé az egészet. És csak szuperlatívuszokban tudok beszélni róla.
De azért most megpróbálok érthetően.
Ha van még hozzám hasonló elcseszett emberke, aki először a történet végét olvassa el először, akkor belebotolhat a legszebb világvége leírásába, és már csak azért is elolvassa, hogy tudja miért és hogyan juunk el odáig.
Mert ez a könyv bizony a Világvége eljöveteléről szól, illetve arról, hogy miképp ússzuk meg, méghozzá az Antikrisztus hathatós közremüködésével. Jó, szükségeltetik hozzá az is, hogy a születésénél elcseréljék, és egyáltalán ne oda kerüljön, ahova kellenne. Ami a legszebb az egészben, hogy erről Crowley, a démon, akire rátukmálták az egészet, és aki egyáltalán nem örül a helyzetnek annyira, mint amennyire illene, semmit sem tud. És csak késve értesül a hibáról, így  hát kénytelen intézkedéseket tenni, de nem csak ő, hanem Azirafael, az angyal is, akivel egész jól kijönnek. Megindul hát a kutatás, aminek során értesítik a Boszorkányvadász Hadsereg összes két főjét. Az Apokalipszisből nem maradhat ki a Négy Lovas, vagyis jelen esetben a Négy Motoros.
Útkőzben felbukkannak még tibetiek, földönkívüliek, szép és pontos próféciák, de hát ezek már meg sem kottyannak a rutinos olvasónak, mert mindezt páratlan humorral tálalják elénk.

Welcome to Night Vale

Ez meg egy amerikai rádiadás, végtelenül groteszk történettel és sötét humorral.
Night Vale egy város a sivatag közepén, ahol semmi, de úgy tényleg semmi nem normális, közelébe se ér a megszokottnak, ám ezt mindenki halál nyugodtan viseli. Angyalok, akik Josienak az öreg hölgynek segítenek a ház környékén, a Fénylő Felhő halott állatokat esőz, a sheriff titkosrendörsége mindenkit lefigyel és kihallgat, Kámzsás Alakok mászkálnak az utcán és a kutyasétáltató tiltott terület kutyák számára. Minden hírről Cecil tudosít, akinek balzsamosan mély hangja van, és szerelmes Carlosba a tudósba, aki azért érkezett a városba, hogy megvizsgálja a helyet. Az adásokhoz jár egy-egy dal, kezdő, kevésbé ismert bandáktól, időjárás címszó alatt. Az adásokat Raistlin fordítja, erre tessék keresgélni.
Ha szereted a Hannibált és/vagy Stephen Kinget, vagy egyszerűen csak valami igazán bizzarra vágysz, akkor ezt feltétlenül hallanod kell.


Murdoch nyomozó rejtélyei


Egy kosztümös, gyilkosságos, nyomozós sorozat, ami Torontóban játszódik, de meg ne kérdezzétek hány évados, mert tévében láttam. Főhősünk Murdoch, aki nyomozása során nemcsak az eszének, de korának találmányainak is a hasznát veszi. Ezenkívül reménytelenül szerelmes a korbócnokba, dr. Ogdenbe, a nő is belé, de sikitóztatóan kerülgetik egymást. Azért persze összejönnnek, a sorozat végére. Aki miatt azonban én nézem az Creebtre tizedes kistányérnyi szemei, meg úgy általában a természetéért. Tipikusan az a hűséges, néha érthetetlen, de kitartó ember, aki belopja magát az ember szívébe, a szerencsétlenségeivel együtt.
Igazából ez egy kellemes, detektíves sorozat, ami pontosan megteszi kikapcsolódásnak, és néha nem is kell ennél több.


Csengetett Mylord?

Vérbeli angol humor.
Nagyon. Angol. Humor. És ezzel a leglényeget el is mondtam, úgyhogy csak az nézze, aki tudja ezt a máfajt értékelni.
A helyszín a Meldrum ház, ahol bepillantást nyerhetünk az urak és a szolgálók életébe egyaránt, valamint különféle zűrös ügyleteikbe. A ház ura Lord Meldrum Lady Agathaval, egy meglehetősen féltékeny férjjel rendelkező asszonnyal tölt igen forró éjszakákat, az öccse Teddy szolgálólányok után futkos, Miss Sissi férfiruhában jár-kel, Miss Poppy pedig minden férfival kikezd, míg az öreglány Lady Levender folyton folyvást a legváratlanabb helyeken és a legváratlanabb kívánságokkal bukkan fel. A szolgálókat se kell félteni. Mr. Stokes a botcsinálta komornyik feléli a borospincét, Ivy reménytelenül naívka és szerelmes a végletekig büszke Mr. Twelvetreesbe. Mrs. liptonnak kiváló a teája, de a végletekig fukar Mabellel, a mosogatónővel, Henry, pedig minden megjegyzésének, hiába értelmes, megissza a levét.
Fárasztóan vicces, parodisztikus és jó kis szórakozás mindenkinek, aki nem akarja mindig komolyan venni az életet.


4 megjegyzés:

  1. A fejléced már rögön megfogott, szerintem ha ismernénk egymást jóban lennénk. :D Én is odavagyok a Sherlockért és az Avengersért, már egy ideje szemezgetek a Doctor Who?-val, azt hiszem eljött az ideje, hogy végre megnézem. Köszi, hogy így összefoglaltad a kedvenceidet, ezzel pedig megmutattál pár nagyon jó sorazatot. Hálám üldözni fog ;))

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. A fejlécembe konkrétan szerelmes vagyok. Mindig és állandóan.
      Nah gyere kincsem ismerkedjünk! Én nem vagyok semmi jónak az elrontója!
      A Doctor Who-t mindenkire rátukmálom, vagy rá akarom tukmálni, és igyekszem megérteni ha valakinek mégasem tetszik.
      Szivesen, élveztem összefoglalni, bár erősen kételkedtem abban, hogy érthető. Bár ezek szerint igen.
      Boldogság van :D
      A háládat egy csellel megfogtam, kikötöztem a blogom oldalára és nagyon, nagyon szeretem. Na ez de perverz volt. Üdv itt!

      Törlés
  2. Megjegyzem a DW-nek Doctor Who a címe, kérdőjel nélkül ^.^

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Most miattad ki kellett javitanom, holott direkt rontom el :D

      Törlés